Board

Adaptation Fund Board Rules of Procedure>>

Who is on the Board?

The Board is the governing body of the Adaptation Fund. It is composed of 16 members and 16 alternates representing Parties to the Kyoto Protocol. A majority of members–about 69 percent–represent developing countries:

(a) Two representatives from each of the five United Nations regional groups;
(b) One representative of the small island developing States;
(c) One representative of the least developed country Parties;
(d) Two other representatives from the Parties included in Annex I to the Convention
(Annex I Parties);
(e) Two other representatives from the Parties not included in Annex I to the Convention
(non-Annex I Parties).

An alternate is elected for each representative.

Is there a term limit for Board members and alternates?

Yes, the members and alternates shall each serve for a term of two calendar years and shall be eligible to serve a maximum of two consecutive terms. The terms as members do not count towards the terms as alternate members and vice-versa (1/CMP.4).

When and where does the Adaptation Fund Board meet?

The Adaptation Fund Board meets at least twice a year. The meetings generally take place usually in Bonn, Germany unless the Board decides to convene in conjunction with meetings of the parties to the Kyoto Protocol (CMP) or the subsidiary bodies of the UN Framework Convention on Climate Change.

Board Members

Africa
Ms. Patience Damptey
Ghana
Africa
Mr. Washington Zhakata
Zimbabwe
Asia-Pacific
Ms. Sohee Gwag
Korea (Republic of)
Asia-Pacific
Mr. Ahmed Waheed
Maldives
Eastern Europe
Ms. Joanna Milwicz Vel Delach
Poland
Eastern Europe
Ms. Ala Druta
Moldova
 

Latin America/Caribbean
Ms. Margarita Caso Chávez
Mexico

Latin America/Caribbean
Mr. Wenceslao Carrera Doral
Cuba 
Western European and Others
Mr. Antonio Navarra
Italy
(Vice-Chair)
Western European and Others
Ms. Claudia Keller
Germany
Small Island Developing States
Mr. Michai Robertson
Antigua & Barbuda
Least Developed Countries
Mr. Idy Niang
Senegal
 
Annex I Parties
Ms. Sylviane Bilgischer
Belgium 
Annex I Parties
Mr. Marc-Antoine Martin
France 
Non-Annex I Parties
Mr. Ali Waqas Malik
Pakistan
Non-Annex I Parties
Mr. Lucas di Pietro
Argentina

 

Board Alternates

Africa
Ms. Fatou Ndeye Gaye
The Gambia
Africa
Mr. Ali Daud Mohamed
Somalia
Asia-Pacific
Ms. Sheyda Nematollahi Sarvestani
Iran
Asia-Pacific
Mr. Albara Tawfiq
Saudi-Arabia
(Chair)
Eastern Europe
Mr. Aram Ter-Zakaryan
Armenia
Eastern Europe
Ms. Maia Tskhvaradze
Georgia
Latin America/Caribbean
Ms. Mariana Kasprzyk
Uruguay
Latin America/Caribbean
Mr. Victor Vinas
Dominican Republic
Western European and Others
Mr. Mattias Broman
Sweden
Western European and Others
Ms. Susana Castro-Acuña Baixauli
Spain
Small Island Developing States
Ms. Angelique Louise Marie Pouponneau
Seychelles
Least Developed Countries
Mr. Tshering Tashi
Bhutan
Annex I Parties
Mr. Matthias Bachmann
Switzerland
Annex I Parties
Mr. Kevin Adams
USA
Non-Annex I Parties
Ms. Naima Oumoussa
Morocco
Non-Annex I Parties
Mr. Ahmadou Sebory Touré
Guinea

Committees

The Committees consist of Board members and alternates. Please view the General Guidelines for Adaptation Fund Board Committees (183 KB, PDF).

Project and Programme Review Committee (PPRC)

Project and Programme Review Committee (PPRC) – Terms of Reference (93 KB, PDF)

Name Country Constituency
Ms. Patience Damptey Ghana Africa
Ms. Fatou Ndeye Gaye
(Chair)
The Gambia Africa
Mr. Albara E. Tawfiq Saudi Arabia Asia-Pacific
Mr. Ahmed Waheed Maldives Asia-Pacific
Ms. Ala Druta Moldova Eastern Europe
Ms. Maia Tskhvaradze Georgia Eastern Europe
Ms. Margarita Caso Chávez Mexico Latin America and the Caribbean
Mr. Victor Viñas Dominican Republic Latin America and the Caribbean
Ms. Susana Castro-Acuña Baixauli
(Vice-Chair)
Spain Western European & Others Group
Ms. Claudia Keller Germany Western European & Others Group
Mr. Tshering Tashi Bhutan LDCs
Ms. Angelique L.M. Pouponneau Seychelles SIDS
Mr. Marc-Antoine Martin France Annex I Parties
Ms. Sylviane Bilgischer Belgium Annex I Parties
Mr. Ahmadou S. Toure Guinea Non-Annex I Parties
Mr. Lucas di Pietro Argentina Non-Annex I Parties

Ethics and Finance Committee (EFC)

Ethics and Finance Committee (EFC) – Terms of Reference (95 KB, PDF)

Name Country Constituency
Mr. Washington Zhakata Zimbabwe Africa
Mr. Ali Daud Mohamed Somalia Africa
Ms. Sohee Gwag Korea (Republic of) Asia-Pacific
Ms. Sheida Nematollahi Sarvestani Iran Asia-Pacific
Mr. Aram Ter-Zakaryan Armenia Eastern Europe
Ms. Joanna Milwicz Vel Delach Poland Eastern Europe
Mr. Wenceslao Carrera Doral Cuba Latin America and the Caribbean
Mr. Mariana Kasprzyk Uruguay Latin America and the Caribbean
Mr. Antonio Navarra Italy Western European & Others Group
Mr. Idy Niang Senegal LDc
Mr. Michai Robertson (Vice-Chair) Antigua & Barbuda SIDS
Mr. Matthias Bachmann Switzerland Annex I Parties
Mr. Mattias Broman (Chair) Sweden Western European & Others Group
Mr. Kevin Adams USA Annex I Parties
Mr. Ali Waqas Malik Pakistan Non-Annex I Parties
Ms. Naima Oumoussa Morocco Non-Annex I Parties